Suknia

Odkrywamy sekrety mody sukienek. Poznaj praktyczne porady i informacje.

Suknie kumunijne - fakty i porady

Sukienki komunijne odgrywają ogromną rolę w uroczystości Pierwszej Komunii. Niekiedy ich znaczenie urasta do takiego stopnia, że kreacja staje się bardziej znacząca niż aspekt religijny. Nie zawsze więc eleganckie i kosztowne sukienki to dobry wybór.

Komunia, z ważnej uroczystości religijnej, w ostatnich latach przeistoczyła się w wielkie święto rodzinno-komercyjne. Ważny staje się już nie tylko sam religijny rytuał i tradycja. Przoduje cała oprawa ceremonii i przyjęcie, tradycję obrządku spychając na dalszy plan.

Szyk czy skromność?

Istotne znaczenie, szczególnie dla dziewczynek, ma również kwestia wyboru odpowiedniej sukienki komunijnej. Jest to zwykle pierwsza okazja pozwalająca na założenie wyjątkowo szykownych i wytwornych kreacji, które sprawiają, że dziewczynki są niczym małe księżniczki.

Zdobienia, falbany, tiule, atłasy i koronki sprawiają, że sukienki komunijne wyglądają jak miniaturowe suknie ślubne, a dziewczynki - jak małe princessy. Nic więc dziwnego, że suknie komunijne na tę okazję nierzadko stają się dla młodych dam najważniejszym elementem całego obrządku, a dla rodziców - jednym z największych wydatków. Zdarza się bowiem tak, że suknie ślubne i komunijne dostępne są w zbliżonych cenach. Dla dziewczynki piękny wygląd podczas uroczystości jest jednak na tyle ważny, że nie warto oszczędzać i odmawiać jej posiadania wymarzonej sukienki komunijnej. Z drugiej strony nie można zapominać, że Pierwsza Komunia ma być przede wszystkim świętem kościelnym i uroczystością religijną, a nie rewią mody, w którą często się przemienia.

Wybór szykownych i eleganckich sukienek komunijnych w sklepach i komisach jest ogromny. Jednak dobrze jest skonsultować się z pozostałymi rodzicami bądź duchownymi i ustalić wspólną wizję uroczystości. Chodzi o to, by dziewczynki, które otrzymają suknię „z drugiej ręki” - od znajomego albo po starszej siostrze - nie czuły się pokrzywdzone i gorsze, że nie mogą mieć bajkowej kreacji.

Ważne dodatki

By dziewczęcy strój komunijny był w pełni skompletowany, koniecznością jest zakup odpowiednich dodatków. Choć jest to kolejny wydatek, są one bardzo ważne. Wianek, rękawiczki, torebka i buty mogą sporo kosztować. Niemniej jednak i one decydują o wyjątkowości kreacji komunijnej dla dziewczynek, dlatego nie można pominąć tej kwestii.