Suknia

Odkrywamy sekrety mody sukienek. Poznaj praktyczne porady i informacje.

Suknie wyjściowe - fakty i porady

Suknie wyjściowe na różnego rodzaju okazje to podstawa kobiecego stroju – zwłaszcza wtedy, kiedy kobieta chce być elegancka i wyglądać atrakcyjnie. Takie kreacje mogą także zmieniać swój charakter w zależności od dobranych dodatków.

Suknia wyjściowa to kreacja, która nie jest noszona na co dzień. Zakładana jest głównie na wyjątkowe i specjalne wydarzenia. Dlatego też często określa się ją mianem „okazjonalnej”, choć ma ona bardziej uniwersalne znaczenie.

Na jakie okazje kobieta zakłada suknię wyjściową?

Niegdyś suknie wyjściowe były jedyną formą stroju dopuszczalną dla kobiety. Nawet na przełomie XIX i XX wieku, kiedy spodnie zaczęły już wchodzić do damskiej codzienności, na specjalne okazje panie nadal zakładały eleganckie kreacje.

Uznaje się, że suknie wyjściowe nosi się przy okazji uroczystości rodzinnych (np. chrzciny, zaręczyny, urodziny), wyjść do teatru, filharmonii, na wernisaż. Stroje takie obowiązują również podczas oficjalnych spotkań i rautów, o ile na zaproszeniu nie określono charakteru kreacji („white tie” oznacza suknię balową). Zaletą sukni wyjściowych jest to, że kobiety mogą zakładać je zawsze wtedy, gdy chcą poczuć się wyjątkowo i powabnie.

Suknie wyjściowe a suknie codzienne

Na czym polega różnica między sukienkami wyjściowymi a tymi noszonymi na co dzień? Na pewno nie chodzi tutaj o krój, bowiem w obu przypadkach fason może być identyczny.

Odmienność tkwi przede wszystkim w rodzaju tkaniny. Najczęściej suknie wyjściowe szyje się z materiałów bardziej szlachetnych. Atłasy, welury, jedwabie, żorżety stanowią bazę tego rodzaju kreacji na wielkie wyjścia. Kolorystka jest na ogół stonowana. Choć pojawiają się kolorowe suknie, zakłada się je przede wszystkim latem oraz przy mniej formalnych uroczystościach, np. w gronie rodzinnym.

Wyjściowa suknia elegancka może być zarówno długa, jak i sięgać przed kolano, zasłaniać bądź odkrywać ramiona. W kwestii fasonu panuje spora dowolność, dzięki czemu kobieta może sama zdecydować, jaką kreację wybierze. Ważne by pasowała do okazji.

Warto wiedzieć, że różnica między suknią wyjściową a tą noszoną na co dzień objawia się również w dodatkach dobieranych do stroju. Bardzo często bywa tak, że suknia wyjściowa może się stać tą codzienną, jeśli tylko zdecydujemy się na inne dodatki.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna sukni wyjściowej?

Kupując wyjściową suknię, warto zapoznać się z trendami na aktualny sezon W ten sposób wybierzemy kreację, która będzie modna, a jednocześnie dostosowana do okazji. Warto jednak pamiętać, by nie skupiać się wyłącznie na tym co „na topie”, lecz brać pod uwagę także inne kwestie, np. typ sylwetki, typ urody.

Istotne znaczenie mają również dodatki, które dodają kreacji charakteru - są niczym wisienka na torcie.