Suknia

Odkrywamy sekrety mody sukienek. Poznaj praktyczne porady i informacje.

Dodatki do sukni - fakty i porady

Dodatki do sukni to nieodzowny element każdego kobiecego stroju. Wybór powinien być dostosowany do okazji i koloru stroju. Inne elementy ozdobne sprawdzą się w przypadku czarnej kreacji, inne - do czerwonej sukni wizytowej.

Jakie wybrać dodatki do sukni?

Dodatki do sukni (torebka, buty, biżuteria, nakrycie głowy) to nieodzowne elementy dekoracyjne, które decydować mogą zarówno o charakterze sukni, jak i o całościowym wrażeniu. Dobierając dodatki do stroju, można całkowicie zmienić jego charakter - z jednej kreacji okazjonalnej stworzyć zarówno suknię wyjściową, jak i elegancką wizytową czy wieczorową.

Obuwie do sukni

Najczęściej do sukni wieczorowych i wizytowych nosi się obuwie na wysokim obcasie (szpilki), które wysmukla sylwetkę i dodaje kobiecości. Buty powinny być wysokiej jakości - kupisz je np. w tym sklepie.

W pomieszczeniach nawet zimą chętnie noszone są eleganckie sandałki i szpilki. Obecny trend to obuwie w odmiennym kolorze niż pozostałe dodatki, a zwłaszcza torebka.

Torebka do sukni

Torebka to podstawowy dodatek do sukni każdego rodzaju (poza ślubnymi). Klasyczny zestaw, czyli torebka i buty w tym samym kolorze, od kilku sezonów jest niemodny i przystoi tylko najbardziej nobliwym paniom. Obecnie torebkę nosi się w kolorze odmiennym niż inne dodatki, dobrze widziany jest kolor kontrastowy. Aktualnie modne jest zestawienie kolorów niepasujących do siebie, według zasad klasycznej elegancji, np. różowa torebka i pomarańczowa suknia to kontrowersyjne, choć polecane przez kreatorów mody, zestawienie. Na tle ciemnej kreacji doskonale wygląda torebka w jaskrawym kolorze.

Do strojów wizytowych i wieczorowych nadal nosi się malutkie torebki, najmodniejsze przypominają mydelniczki. Przy innych okazjach ciągle obowiązują przepastne torby.

Nakrycie głowy

Kapelusz jest dość rzadko wykorzystywanym dodatkiem do sukni, choć w niektórych okresach mody damskiej był elementem nieodzownym. Dziś noszony jest z reguły przez kobiety w wieku średnim i starszym, stanowiąc ciekawy dodatek do sukni wizytowych i okazjonalnych. W tzw. wielkim świecie damy nie pokazują się bez eleganckiego czy ekscentrycznego nakrycia głowy na ekskluzywnych salonach. Nie wykorzystuje się obecnie kapelusza jako dodatku do kreacji wieczorowych, choć odważne kobiety noszą go jako dodatek do sukni ślubnych. Kiedy Panna Młoda ma bardzo krótkie włosy, powinna ozdobić głowę fantazyjnym kapeluszem.

Rękawiczki

Rękawiczki, jako dodatki do sukni wieczorowych, nie są często spotykane. A szkoda, bo to eleganckie uzupełnienie ubioru, które potrafi ze zwykłej sukni wizytowej stworzyć wieczorową kreację. Rękawiczki najczęściej szyte są z materiału, z jakiego wykonany jest szykowny strój, a ich długość sięga do łokcia lub połowy ramienia.

Biżuteria - najważniejszy dodatek do sukni

Jednym z najważniejszych dodatków do sukni, niezależnie od okazji, jest biżuteria. Odpowiednio dobrana wpływa na całokształt wizerunku, a niektóre kreacje, bez odpowiedniej oprawy zapewnianej przez kolczyki, korale i bransolety, wyglądają nieciekawie. Biżuterię dobiera się zarówno do stroju, jak i do okazji.

Jako dodatki do sukni wieczorowej wykorzystuje się kolczyki, kolie, bransoletki wykonane ze szlachetnych metali, a niekiedy nawet diademy.

Do sukni wizytowych wystarczają łańcuszki z zawieszkami, delikatniejsze kolczyki, bransoletki. Biżuteria, jeśli zawiera kamienie szlachetne, musi być dobrana do koloru sukni. Jako dodatku do fioletowej kreacji można użyć szafiru, a do zielonej - ametystów. Najbardziej bezpiecznymi dodatkami są czyste złoto i srebro. Srebro i platyna to najczęściej wybierane dodatki do czarnej sukni, złoto – do kreacji czerwonych i złotych.

Dodatki do sukni ślubnej

Trudny jest dobór dodatków do sukni ślubnych. Te są bowiem zazwyczaj wyjątkowo strojne, więc dodatkowe elementy powinny być dyskretne, by nie przytłaczać samej kreacji. Poza biżuterią do stroju ślubnego dobiera się eleganckie buty, niekoniecznie białe, nawet gdy suknia jest w tym kolorze. Urokliwą ozdobą panny młodej jest bukiet kwiatów.