Suknia

Odkrywamy sekrety mody sukienek. Poznaj praktyczne porady i informacje.

Suknie koktajlowe - fakty i porady

Suknie koktajlowe powinny obowiązkowo znaleźć się w szafie każdej kobiety. Muszą być jednak odpowiednio dobrane i wykorzystywane, zgodnie z zasadami modowego savoir-vivre.

W kwestii ubioru panuje tak wiele zasad, że aby mieć pewność, iż zakładamy sukienkę adekwatną do okazji, modowy savoir-vivre musimy mieć opanowany do perfekcji. Na szczęście taka wiedza jest często wykorzystywana, warto na jej poznanie poświęć czas. Szczególnie, gdy chcemy uchodzić za największe elegantki, znające zasady ubierania się odpowiednio do okazji.

Strój koktajlowy, czyli jaki?

Największy problem związany z dress code, czyli zasadami ubioru, dotyczy sukni i strojów koktajlowych. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić znaczenie tego rodzaju kreacji. Nie można ich nazwać wytwornymi sukniami wieczorowymi, ale też nie są kreacją „luźną”, zakładaną na co dzień. Stroje koktajlowe należą więc do kategorii pośredniej: między oficjalnym a nieformalnym ubiorem. Podobnie jest u mężczyzn - strój koktajlowy to jeszcze nie pełny garnitur z kamizelką, ale już nie dżinsy i koszulka polo.

Sukienki koktajlowe adekwatne do okazji

Sukienki koktajlowe doskonale sprawdzą się podczas nieformalnych spotkań, odbywających się w gronie znanych, ale nie najbliższych osób, gdzie założenie codziennego i „luźnego” stroju nie byłoby na miejscu.

Stroje koktajlowe spełnią swoje zadanie podczas spotkań organizowanych w ciągu dnia, kiedy eleganckie kreacje wieczorowe będą zbyt szykowne i wytworne.

Idealna suknia koktajlowa

Choć suknia koktajlowa nie musi mieć formalnego charakteru, powinna być elegancka i stonowana, ale niekoniecznie sięgająca do kostek. Choć może być krótka, nie oznacza to, że dobrze sprawdzi się kreacja odsłaniająca plecy. Warto pamiętać, że idealna sukienka koktajlowa to nie tylko sam fason, ale również dodatki. Tutaj istnieje pełna dowolność - sprawdzą się ekstrawaganckie kapelusze i odważna biżuteria. Także fryzura nie musi być klasyczna. Trzeba jednak pamiętać, by zachować we wszystkim umiar.

Stroje koktajlowe a polska tradycja

W Polsce tradycja ubiorów koktajlowych nie jest zbyt duża. Nasz klimat i sposób organizacji bankietów i imprez plenerowych nie sprzyja noszeniu krótkich, letnich sukienek koktajlowych. To zaś sprawia, że wybór tego rodzaju kreacji jest dość ubogi, przez co znacznie utrudniony.

Oczywiście trafiają się sklepy odzieżowe, w których można zakupić suknię koktajlową, jednak ilość modeli i fasonów jest znacznie mniejsza w porównaniu z sukniami o charakterze wieczorowym.

Co kupić?

Polecamy tą czarną sukienkę a do tego torebkę i chustę oraz buty.